آموزش عکاسی از کالا

از اونجا که در فروشگاه‌های آنلاین ، مشتری امکان از نزدیک دیدن و بررسی کردن کالا رو نداره، عکاسی از کالا اهمیت بسیار بالایی پیدا میکنه. در واقع می توان گفت کیفیت عکس کالا به اندازه کیفیت خود کالا در فروش اینترنتی موثره. در این نوع عکاسی، کالا جلوی پس زمینه ساده و سفیدرنگی قرار میگیره و از زوایا و جزییات مختلفش عکاسی میشه. این به نظر ساده میرسه اما در عین حال نکات مهمی وجود داره که رعایت‌شون برای داشتن یک عکس کالای استاندارد و با کیفیت الزامیه. در این مقاله آموزش ساده و سریعی در مورد عکاسی از کالا خواهیم داشت

۱Lightbox

بهترین نور در عکاسی، اغلب نور طبیعی شناخته میشه. اما به علت تغییرات غیرقابل پیش‌بینی آب و هوا و همچنین کمبود وقت، گزینه مناسب و البته آسان، استفاده از نور مصنوعیه.

در عکاسی از کالا با استفاده از نور مصنوعی، قبل از هر چیز شما احتیاج به یک لایت‌باکس دارید. لایت باکس یا جعبه نور در واقع جعبه‌ای است که معمولا از سه طرف نوردهی میشه و نور مناسب و یکنواخت و پس‌زمینه یکدستی رو ایجاد میکنه. این دو مزیت برای عکاسی نزدیک از سوژه بسیار مهم هستند. لایت باکس رو می‌تونید به صورت آماده تهیه کنید یا خودتون اقدام به درست کردنش کنید.

 ۲نوردهی مناسب

در عکاسی از کالا و موقع استفاده از لایت‌باکس، شما احتیاج به استفاده از چند منبع نور مصنوعی که در سه طرف لایت باکس قرار میگیرد دارید. تابش نور از جهات مختلف امکان ایجاد سایه در اطراف کالا را به حداقل میرساند و در عین حال باید طوری باشد که کالا نسبت به زمینه برجسته باشد. مطمئن شوید که تابش نور از منبع به صورت مستقیم نخواهد بود. برای این منظور از چتر سفید یا رفلکتور استفاده کنید. اگر هیچکدوم در دسترس نبود، میتونید از پارچه سفید یا کاغذ در مسیر نور استفاده کنید.

۳دوربین مناسب

عکاسی از کالا میتونه با هرنوع دوربینی انجام بشه اما دوربین‌های DSLR به علت نتیجه‌دهی بهتر در اولویت قرار دارند. اگر از دوربین DSLR استفاده می‌کنید، نکات زیر رو در نظر داشته باشید:

  • از لنز واید استفاده نکنید چون پرسپکتیو غلطی به کالا میده.
  • دوربین رو روی سه پایه قرار بدید و از مود تنظیمات دستی استفاده کنید.
  • مقدار دیافراگم صحیح رو انتخاب کنید. یک دیافراگم باز مثل f2.8 یا f4.5 عمق میدان رو کم میکنه و ممکنه بخشهایی از کالا از فوکوس خارج بشه. دیافراگم بسته مثل f8 یا f11  عمق میدان رو بیشتر میکنه و در نتیجه تمام بخش‌های کالا در فوکوس قرار میگیره.
  • ایزو و سرعت شاتر رو بر اساس تنظیمات دیافراگم تنظیم کنید.
  • به وایت بالانس دقت کنید. مقدار وایت بالانس رو با مقدار کلوین نوری که در اون عکاسی میکنید هماهنگ کنید.

۴عکاسی کنید.

این رو در نظر داشته باشید که شما یک دوربین DSLR و چند گیگ حافظه در اختیار دارید و میتونید به هراندازه که فکر میکنید مورد نیاز است از کالا عکس بگیرید. راحت‌ترین بخش از این پروسه پاک کردن عکس‌های بده، پس نگران نباشید. شما باید از تک تک زوایا و کوچکترین جزییات کالا عکاسی کنید. فراموش نکنید که کالای شما قراره با همین عکس‌ها به فروش برسه پس زمان و دقت زیاد هنگام عکاسی باعث موفقیت در فروش میشه.

۵ادیت کنید.

دیجی کالا استانداردهای تعریف شده‌ای برای انتشار عکس کالای شما داره. عکس کالا نه تنها باید رزولوشن بالا داشته باشه، بلکه باید مراحل زیر هم روی اون اعمال بشه تا به تأیید سایت دیجی کالا برسه:

  • جدا کردن کالا از پس‌زمینه
  • از بین بردن سایه‌ی کالا

قرار دادن تصویر در قالب آلبوم عکس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *